HACK TÜRKS


 
AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Virüs kodu yazılımı 7 ASSEMBLY Mantık Komutları:

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin [TEZOoO]
ADMİN - YÖNETİCİ
ADMİN - YÖNETİCİ
avatar

Mesaj Sayısı : 380
NERDEN : İstanbul/Sefaköy
Kayıt tarihi : 14/09/08

Kişi sayfası
Rep Puanı:
50000000/0  (50000000/0)

MesajKonu: Virüs kodu yazılımı 7 ASSEMBLY Mantık Komutları:   Salı Eyl. 16, 2008 12:03 pm

ASSEMBLY PROGRAMLAMA DİLİ (BÖLÜM -4 )

ASSEMBLY KOMUTLARI :

Mantık Komutları: Arkadaşlar Mantıksal işlemlerde VE, VEYA, DEĞİL, VEYA DEĞİL gibi mantık karşılaştırmaları vardır. Bunlar assembly de AND, OR, XOR, NOT komutlarıyla işlevlerini gerçekleştirirler. Buradaki amaç en iyi seçenekleri bulmak ve istenildiği şekilde gruplama yapabilmektir. Mantıksal yani diğer adıyla Lojik işlemler bit’lerin temizlenmesini (0’lanmasını), 1’lenmesini veya tersinin alınmasını sağlar. Bütün lojik işlemler bayrak bit’lerini etkiler.Şimdi bu komutları görelim.
AND komutu : AND komutu işlem sırasında “hedef” ve “kaynak” bölgesindeki değerleri mantıksal VE işlemine tabi tutar ve işlemin sonuncunu “hedef” alana kaydeder. Yapı olarak AND (VE) mantığı 1 ve 0’lar ile ifade edilirse aşağıda ki şekilde açıklayabiliriz;
1 ve 1 = 1
1 ve 0 = 0
0 ve 1 = 0
0 ve 0 = 0
sonuçlarını üretir.Yukarıda da görüldüğü gibi arkadaşlar her iki değerde 1 ise sonuç 1 oluyor.Aksi durumlarda sonuç hep 0 olur. Bu komutu assembly programcıları genelde maskeleme işlerinde kullanırlar Aşağıdaki örnek açıklayıcı olacak;

Mov ah,09h - ah ye 9 değerini yükledik
Mov al,05h - al ye 5 değerini yükledik
And ah,al - And işlemine tabii tutup sonucu AH de saklıyoruz.
Yukarıda ki işlem şu şekilde işleyecektir.

Ah = 00001001
Al = 00000101
And =---------------
00000001 = sonuç 1 olacak ve Ah ye yazılacaktır.Bu şekilde maskeleme yaparak 4 bite dokunmadan diğer bitleri sıfırlamakta denilebilir.

TEST Komutu : TEST komutu tamamen AND komutu gibi çalışır. Tek fark elde edilen sonucun hedef alana aktarılmaması onun yerine değişen flag bitlerine göre programın akışının kontrol edilmesidir.
OR Komutu : Bu komut da arkadaşlar mantıksal VEYA işlemine tabii tutar.Yukarıda ki AND işlemi gibi bitlerle işleme sokulur.OR işleminde her iki değerden birinin 1 olması durumunda sonuç yine 1 olur.Sadece her iki değerde 0 olursa sonuç 0 olur.Aşağıdaki tablo açıklar nitelikte.

1 veya 1 = 1
1 veya 0 = 1
0 veya 1 = 1
0 veya 0 = 0

XOR Komutu : XOR komutunu arkadaşlar şu şekilde açıklayabiliriz, iki operand aynı ise 0, farklıysa 1 değerini veren bir işlemdir.Yada "aynılarda 0 farklılarda 1" sonucunu veren mantıksal ifadedir diyebiliriz. Özellikle şifreleme işlemlerinde tercih edilir ayrıca program içerisinde bir registerde ki değerleri sıfırlamak içinde kullanılır.Örneğin XOR EAX,EAX gibi bir kullanımda EAX içerisindeki değer sıfır olur ,bu kullanım MOV EAX,0 komutuyla aynı işi yapmasına rağmen XOR komutu daha hızlı ve seri çalışır.. Bir sayıyı kendisiyle XOR işlemine sokarsak 0 elde ederiz..
1 -- 1 = 0
1 -- 0 = 1
0 -- 1 = 1
0 -- 0 = 0

NOT Komutu : NOT komutu "değil" anlamına gelir. Bunu bitlerin değili anlamında düşünürsek 1 ise 0 ; 0 ise 1 demek oluyor. Yani bitleri tam tersine çevirmiş oluyoruz.. NOT komutu diğer mantıksal komutlardan ayrı olarak flag register üzerine etki etmeyen tek komuttur. Kullanım şekli ile de diğer komutlardan farklılık gösterir. Direk “hedef” alan içerisindeki değerin bitleri ters çevrilip yine aynı alana yazılır.

1 Değil = 0
0 Değil = 1
Döngü Komutları : Evet arkadaşlar her programlama dilinin vazgeçilmezi olan döngü komutları da assembly ‘de aynı yere sahiptir.Döngü komutları verilen herhangi bir rutini koşul sağlanıncaya çalıştırır.Diğer dillerde ki For-next veya while-wend komutları gibi. Döngü komutları genelde şunlardır: LOOP, LOOPE, LOOPNE, LOOPZ, LOOPNZ. Bunlar CX (Count Register) yada ECX registerin durumuna göre işlem yapar..Döngü komutları LOOP ile başlar ve yanına aldığı ayrı bir opkod oluşur. Aldığı ek işlemi yapma ve devam etme şartıdır. Bu komutlar daima CX (veya ECX) register ile birlikte çalışır. Şartı ve döngü uzunluğunu bu sayaç register oluşturur. Daha önce gördüğümüz bayraklar burada da etkindir. Karşılaştırma ve şartın yerine getirilmesi kontrolu Z (sıfır bayrak = zero flag) ile kontrol edilir. Döngüyü kaplayan alanın bir sınırı vardır. Bunun nedeni ise döngü noktasını belirten değerin 8 bitlik bir sayı olması. Bu kodun +127 byte yukarı ve -128 byte aşağıya kadar ulaşması demektir.

LOOP Komutu : LOOP komutu arkadaşlar o andaki CX (Count Register) yada ECX sayaç registerinin değeri 0 oluncaya kadar döngüyü işletir. Şartı sayaç registerin 0 olmasıdır. Yani her döngüde CX içerisindeki değer bir azaltılır ve CX’in değeri sıfır oluncaya kadar işlem devam eder.


XOR AX, AX AX degerini sıfırladık
MOV CX,0005 CX 5 degerini atadık
INC AX AX 1 eksilt
LOOP Tekrar INC komutuna dönecek

LOOPE ve LOOPNE Döngüleri : Eşit olması yada olmaması gibi bir durum kontrol eder. Burada yapılan işlem diğerleri gibidir ve pek bir fark yoktur.Loop kelimesinin sonundaki ”E” eşit (Equal) ve “NE” kelimeside (Not Equal) yani eşit değilse anlamındadır.Böyle bir döngü ile karşılatıgınız zaman ne anlamı oldugunu hemen anlarsınız.Burda CX deki değer verilen şarta eşit ise veya değil ise döngü ona göre çalıştırılır.

LOOPZ ve LOOPNZ Döngüleri : Bu döngüler bir işlemin sonucu 0 ise zero flag bitinin (sıfır bayrak biti) olması durumuna göre çalışır. Genelde bu döngü komutları daha çok kullanılır ve ikiside sayaçlı bir döngü işlemi için yeterlidir. LOOPZ komutu (Sonundaki “Z” opkodu Zero yani sıfır anlamında) CX veya ECX registerin o değerine ulaşıp ulaşmadığını kontrol eder. Bir bakıma yukarıda bahsettiğim LOOP komutu gibidir ve tek farkı bayrak kontrolu olmasıdır. LOOPNZ ise 0 değilse durumunu kontrol eder. Yani sayaç registerin değeri 0 değilse devam eder.

ATLAMA KOMUTLARI

Namı diğer Dallanma komutları, programın normalde yukarıdan aşağı doğru giden akışını herhangi bir koşula bağlı olarak yada koşulsuz olarak başka bir yere yönlendirmek amacı ile kullanılır. Kullanılan bu dallanma komutları yüksek seviyeli dillerdeki “if” veya “goto” komutları gibi düşünülebilir.
Assembly dilinde kullanılan dallanma komutları atlama yaptıkları yere göre FAR veya NEAR özelliği taşır. NEAR özelliği taşıyan komutlar 2-3 bayt yer tutarken FAR özellikli olanlar 5 bayt yer tutmaktadır. Komutlar arasındaki fark, FAR özelliği taşıyanların farklı segment içerisindeki noktalara dallanma için kullanılmasıdır. Gerekli olmamakla beraber dallanmanın türü “FAR PTR” yada “NEAR PTR” ile belirtilebilir.

JMP (Koşulsuz Dallanma) Komutu: JMP komutu belirtilen herhangi bir noktaya koşulsuz olarak dallanma yamak için kullanılır.
jmp hedef şeklinde gösterilebilir.Aşağıda karşılşabileceğiniz atlama komutalarını ve anlamlarını içeren bir tablo veriyorum.Bu tablo çok işinize yarayacak.


Hex Kodu: ASM Kodu: Anlamı:

75 yada 0F85 jne jump if not equal
74 yada 0F84 je jump if equal
EB jmp jump directly to
90 nop no operation
77 yada 0F87 ja jump if above
0F86 jna jump if not above
0F83 jae jump if above or equal
0F82 jnae jump if not above or equal
0F82 yada 72 jb jump if below
0F83 yada 73 jnb jump if not below
0F86 yada 76 jbe jump if below or equal
0F87 jnbe jump if not below or equal
0F8F yada 7F jg jump if greater
0F8E jng jump if not greater
0F8D jge jump if greater or equal
0F8C jnge jump if not greater or equal
0F8C jl jump if less
0F8D jnl jump if not less
0F8E jle jump if less or equal
0F8F jnle jump if not less or equal

Şimdide isterseniz bu atlama komutlarının ne işe yaradığını kısaca anlatayım arkadaşlar..

JZ/JE Komutları : JZ/JE (Jump if Zero/Jump if Equal) komutları herhangi bir işlem sonrasında zero flag’ın değerine göre programın akışını düzenler. Komutun icrası sırasında zero flag içerisindeki bit değeri 1 ise program JZ komutu ile gösterilen yere atlar aksi taktirde işlemci JZ komut yokmuş gibi programın akışına devam eder.

JNZ/JNE Komutları : JNZ/JNE (Jump if Not Zero/Jump if Not Equal) komutları JZ ve JE komutlarının zıttı olarak kullanılır. Herhangi bir işlem sonrasında zero flag içerisindeki değer sıfır değil ise program komutun gösterdiği yere dallanarak akışına devam eder.

JB/JC/JNAE Komutları : JB/JC/JNAE (Jump if Below/Jump if Carry/Jump if Not Above or Equal) komutları carry flag’ın değerine göre dallanma gerçekleştirirler. Herhangi bir işlem sonrasında carry flag
içerisinde 1 değeri varsa programın akışı JB komutu ile gösterilen yere gider. Aksi taktirde JB komutu dikkate alınmadan programın normal akışına devam edilir.

JBE/JNA Komutları : JBE/JNA (Jump if Below or Equal/Jump if Not Above) komutlarının icrası sırasında carry ve zero flag’ları kontrol edilir. Bir işlem sonrasında iki flag’dan birinin 1 olması durumunda JBE komutu ile gösterilen noktaya dallanma yapılır.

JL/JNGE Komutları :JL/JNGE (Jump if Less than/Jump if Not Greater or Equal) komutlarının gerçekleşmesi için gerekli koşul carry ve overflow flag bitlerinin birbirinden farklı değerler taşımasıdır. İki bitin farklı değerler içermesi durumunda programın akışı JL komutu ile gösterilen noktaya yönlendirilir.

JS ve JNS Komutları : JS (Jump if Sign) ve JNS (Jump if No Sign) komutlarının icrası sırasında sign flag kontrol edilir. Sign flag içerisindeki değerin 1 olması JS için, sıfır olması JNS için gerekli koşuldur. Gerekli koşulun sağlanması durumunda program JS veya JNS komutu ile gösterilen noktadan akışına devam edecektir.

JO ve JNO Komutları : JO (Jump if Overflow) ve JNO (Jump if No Overflow) komutlarının icrası sırasında overflow flag içerisindeki değere bakılır. Overflow flag içerisinde 1 JO komutu için ve sıfır olması JNO komutu için gerekli koşuldur.

KAYDIRMA ve DÖNDÜRME KOMUTLARI

Bit çevirme ve kaydırma komutları pek çok alanda kullanılır. Grafiksel işlemlerde, çevrim işlemlerinde, sayaçlarda,... Bit kaydırma kendi arasında kaydırma komutları ve çevirme komutları komutları olarak ikiye ayrılır. Kaydırma komutlarıda aritmatik ve logical olarak ikiye ayrılırlar. Bunların arasında işlevsel bir farklılık vardır. Kaydırma komutları biti sonuç 0 oluncaya kadar sağa yada sola doğru kaydırır. Kaydırılan bit yokolur ve tersine işlem yapılsa bile geriye dönemez. Çevirme komutları ise bitleri çevirerek dönüşüm yapar ve bit sayısına bağlı olarak tekrar eski değerine ulaşır. Çevirme komutlarında hiçbir bitin değeri kaybolmaz. Daima çevrimiçi olarak kalır. İki komut grubunda da sağa ve sola kaydırma mevcuttur ve ingilizcedeki left, right kelimelerinin başharfleri ile belirtilirler. Bu komutlar yardımcı register ile kullanılarak blok kaydırma veya çevirme işlemlerine tabi tutulabilirler. Yardımcı register değişmez olarak CL registerdir ve burada bir sayaç görevini üstlenir. Registerdeki sayının bitini şu kadar kaydır diye komut verebiliriz. Özellikle aritmatiksel kaydırma komutları register-register kullanılımı ile kaydırmak işlevine sahiptirler. Burada kaydırma sayısı registeri 0-31 sayıları olmak zorunda çünkü şu anda bu komutlar en fazla 32 bitlik registerleri kullanabiliyor.
Mantıksal kaydırma ve çevirme komutları bildiğimiz matematiksel bölme ve çarpma işlemlerinin aynısı yaparlar. Sağa doğru yapılırsa çarpma, sola doğru yapılırsa bölme işleminin aynısını yapmış olurlar.

Mantıksal kaydırma komutları : Örnek olarak elimizde eax registerde 00111000 şeklinde bir sayımız var. Bu sayıyı 1 bitlik kaydırma işlemine tabi tutuyoruz:

MOV EAX ,00111000
SHL EAX,1
Eax=01110000

Burada shl eax,1 komutu ile eax registerdeki bitleri sola doğru (shl= sola , shr = sağa) kaydırdık. Örnektede görüldüğü gibi ilk bit 0 oldu ve ilk set olan bit sola doğru kaydı. Sonuçta sayının değeri iki katına çıkmış oldu. Çünkü basamak atladı.Eğer biz bu işlemi 5 kere daha yaparsak bütün bitler sola doğru kayacağı ve yerlerin resetleyeceği için sonuç 0 olacaktır. Yani sayı döngü içinde mutlaka 0 değerine ulaşacaktır. Buradaki 0 değeri olarak bahsettiğim bitlerin tamamının sıfırlanması ve sayıyın değerini tamamen kaybetmesi oluyor.

shl eax,1 ; 01110000 <-
shl eax,1 ; 11100000 <-
shl eax,1 ; 11000000 <-
shl eax,1 ; 10000000 <-
shl eax,1 ; 00000000 <-

Eğer sayıya shr işlemine (sağa kaydırma) tabi tutarsak:

shr eax,1 ; 01110000 ->
shr eax,1 ; 00111000 ->
shr eax,1 ; 00011100 ->
shr eax,1 ; 00001110 ->
shr eax,1 ; 00000111 ->
shr eax,1 ; 00000011 ->
shr eax,1 ; 00000001 ->
shr eax,1 ; 00000000 ->

Mantıksal Döndürme komutları:Mantıksal döndürmek komutları aynı kaydırma komutları gibi bitleri sağa yada sola kaydırır yalnız bitlerin değeri kaybolmaz her kayan bitin yerine bir önceki bit gelir. Son bit ilk bir ile yer değiştirir veya ilk bir son bit ile yer değiştirir. Eğer döndürülecek registerin değeri 0 değilse ve değerini yokedecek başka bir işlem yapılmıyorsa değeri asla 0 olmaz. Çevrimi bir daire gibi düşünebiliriz. Aynı dünyanın güneş etrafında dönüşü gibi belli bir süre sonra bitler tekrar aynı yerlerine gelecektir. Yine kaydırma komutarı gibi tek tek yada yardımcı register vasıtasıyla birden fazla kombine çevrim mümkündür.
Ayrıca RCR ve RCL çevirme komutlarıda CL register ile kombine kullanılır. İşlevleri aynıdır ancak C bayrağı ile birlikte kullanılır. Bu sayede döndürme işlemini bayrak bazında kontrol altına alabiliriz. Örneğin döndürülen sayının 0 olması durumda.

mov ax,0111000
mov cl,5
rcl ax,cl

Evet arkadaşlar böylece Assembly makalesini de bitirmiş oluyoruz.

_________________

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hackturks.yetkin-forum.com
 
Virüs kodu yazılımı 7 ASSEMBLY Mantık Komutları:
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Şerit Menü
» Vb Üst Menü
» Üst Menülü Css Tasarım Yapımı
» Fps 100 yapmak
» Dos Komutları

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
HACK TÜRKS :: Programlama :: Diğer Programlama Dilleri ve Databaseler-
Buraya geçin:  
SİTENİ REKLAM VER (BEDAVA)
HACK TÜRKS
Siteni Ekle
Siteni Ekle
Siteni Ekle
Siteni Ekle
Siteni Ekle
Siteni Ekle
Siteni Ekle
Siteni Ekle

BÜYÜK YERİMİZ..!!!
forum kurmak | Bilişim ve Internet | Güvenlik | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Ücretsiz bir blog yaratın